Power jibe, power halza...

Halza vyjetá ve skluzu bývá často nedostižnou metou i pro velmi pokročilé borce, kteří třeba metají různá salta a kozelce. Na tomto starodávném videu můžete nastudovat halzu ve skluzu. Účinkují borci na předpotopním vercajku, z čehož je vidět, že to není o vybavení, ale musí to být v rukou! (a nohou a samozřejmě především v hlavě!!!). Dnešní krátká a široká prkna s pokud možno oblou zádí carvují samozřejmě mnohem lépe než tehdejší úzké slalomáky...

Zvláště doporučuji tuto část, kdy halzu (sice tzv. lay down = závodní halzu) předvádí mladý Bjorn Dunkerbeck na úzkém prkně s relativně velkou camberovou plachtou. Nádhera!

A pro zájemce stručně zopakujeme jednotlivé fáze power halzy:

Příprava:

Získej maximální rychlost (rychlost je přítel!), vyhákni se z trapézu, vyndej zadní nohu z poutka (a polož těsně před něj), zadní rukou sjeď po ráhnu dozadu (širší úchop), odpadni mírně po větru a nezapomínej, že rychlost je přítel.

Carving

Vyhlédni si místo pro zahájení carvování – zvláště jsou li větrné vlny (optimálně po zadní vlny, ne proti ní) nebo místo s hladkou vodou. Přenes váhu přes vnitřní (závětrnou) hranu – pomocí obou nohou. Pro ty, kdo umí jezdit na snowboardu: je to jako řezaný frontsidový oblouk! Postupně zvyšuj zatížení zadní nohy, nenech se rozhodit vlnami. Ruce jsou natažené dopředu, tělo je nakloněné do oblouku (ne dozadu!), během točení se začni dívat do výjezdu z oblouku tam, kam chceš jet.

Přehození

Jakmile se dostaneš na zadní kurz, otevři plachtu a dál se dívej do výjezdu z oblouku. S váhou na zadní noze vysuň přední nohu z poutka a vytoč ji patou ke špičce zadní nohy. Obě chodidla v tomto okamžiku tvoří jakési „V“. Teď můžeš udělat krok zadní nohu dopředu – a nohy máš přehozené! Váhu měj na nové zadní noze a počkej malou chvilku v pozici ráhnem dopředu.

Výjezd

Dívej se vpřed. Sjeď přední rukou těsně ke stěžni a začni přehazovat plachtu (rotuje se stěžněm nakloněným dozadu). Jakmile uchopíš ráhno na nové straně oběma rukama, nakloň oplachtění vpřed, sniž pozici těla, abys vyvážil tah v plachtě, a rozjeď prkno na nový směr.

Halza a především přehození plachty a nohou má samozřejmě mnoho variant (nejdříve nohy, nohy a plachta současně, nejdříve plachta). Nejjednodušší na trénink je výše popsaná varianta „nejdříve nohy“, která je optimální pro větší plachty a středně silný až silný vítr.

FOTO DAN